Age Miracle

Pigmentové škvrny trápia všetky vekové skupiny! Takto sa ich zbavíte

starostlivosť o pleť krémy kapsule pigmentové škvrny
starostlivosť o pleť krémy kapsule pigmentové škvrny

Možno ste na pokožke spozorovali malé škvrny, ktoré sú trochu tmavšie než váš odtieň pleti. S veľkou pravdepodobnosťou ide o hyperpigmentáciu, teda pigmentové, starecké alebo slnečné škvrny. Viete, prečo vznikajú? A aké sú možnosti ich odstránenia?

Štatistiky hovoria o tom, že pigmentové škvrny postihujú viac ako 90 % ľudí svetlej pokožky, ktorí majú nad 50 rokov. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú u žien, najčastejšie na tvári, dekolte, ale aj rukách. Aj napriek tomu, že nespôsobujú žiadne ťažkosti, negatívne ovplyvňujú vzhľad kože.

Ako vznikajú pigmentové škvrny?

Za vznik pigmentových škvŕn môže predovšetkým zvýšená hladina melanínu – prírodného pigmentu, vďaka ktorému majú vlasy, oči a samotná pokožka svoju farbu. Nadbytok melanínu môže ovplyvňovať niekoľko faktorov:

  • Nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu bez použitia prípravkov s SPF
  • Hormonálne zmeny: škvrny sa často objavujú u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu, v tehotenstve alebo v období prechodu
  • Vek: s vekom klesá počet melanocytov, ale zároveň rastie ich aktivita a objem
  • Zápaly kože a poranenia, v dôsledku ktorých dochádza k uvoľňovaniu melanínu
  • Niektoré lieky (napr. antibiotiká) a byliny (napr. ľubovník).
starostlivosť o pleť krémy kapsule pigmentové škvrny

Ako rozlišujeme pigmentové škvrny? 

Podľa konkrétnych príčin rozlišujeme niekoľko základných typov pigmentových škvŕn:

Melazma 

Známa aj ako chloazma, je kožná porucha, ktorá vzniká zvýšenou produkciou melanínu. Objavujú sa väčšie plochy hyperpigmentácie, predovšetkým na lícach, chrbte nosa, čele a na hornej pere. Niekedy však aj na ďalších častiach tela vystavovaných slnku, ako sú predlaktia. 

Hoci sa môže vyskytovať u mužov i žien, melazma je najčastejšia u žien a podľa odborníkov ju vyvolávajú zmeny v hladinách hormónov. Melazma sa objavuje u 10-15 % tehotných žien a 10-25 % žien užívajúcich perorálnu hormonálnu antikoncepciu. Niekedy sa označuje ako ,,tehotenská maska“.

Starecké škvrny

Ich príčinou je zvýšená produkcia melanínu – prírodného pigmentu, vďaka ktorému získava pokožka svoje zafarbenie. Melanín pôsobí ako prirodzená ochrana pokožky proti slnečnému žiareniu, pretože ju chráni pred škodlivými UV lúčmi, a tak sa na ľudskej pokožke prejavuje opálenie. 

Nadmerné vystavovanie slnku zvyšuje množstvo melanínu, ktorý pokožka produkuje. Ako ich alternatívne označenie ,,slnečné škvrny“ napovedá, tieto tmavé škvrny sú najčastejšie spôsobené nadmerným vystavovaním pokožky slnku. Preto sa obvykle nachádzajú na oblastiach tela, ktoré sú často na slnku: tvári, krku, dekolte, ramenách, predlaktiach a rukách.

Pozápalové tmavé škvrny na pleti

K pozápalovej hyperpigmentácii dochádza pri hojení kožného poranenia alebo traume, po ktorej zostáva rovná plocha nepravidelného zafarbenia. Bežne sa vyskytuje u osôb trpiacich na akné, a tiež môže byť spôsobená kozmetickými zákrokmi, ako je dermabrázia, ošetrenie laserom a chemický peeling.

starostlivosť o pleť krémy kapsule pigmentové škvrny

Ako predísť vzniku hyperpigmentácie?

Najlepšou prevenciou hyperpigmentácie je správna starostlivosť. Používajte preto jemné prípravky a s pokožkou zaobchádzajte čo najviac šetrne. Zamerajte sa predovšetkým na ochranu, hydratáciu a výživu pokožky. To všetko vám zabezpečia Skeeneffect produkty!

Nezabúdajte: Pokiaľ u vás nebude dochádzať k ústupu pigmentových škvŕn, riešením je operácia laserom. Tá funguje na princípe selektívnej fototermolýzy, pričom na ošetrované ložisko pôsobí elektromagnetické žiarenie. V prípade laserovej liečby sa však môžu objaviť komplikácie, ktoré sú pomerne časté.

Pozor na kožný mikrobióm

S pigmentovými škvrnami súvisí aj kožný mikrobióm. Ten je zložený z množstva baktérií, ktoré ovplyvňuje váš životný štýl, okolitá klíma či starostlivosť o pleť. Pokiaľ je kožný mikrobióm v rovnováhe, preukáže sa to na zdravo vyzerajúcej a žiarivej pleti. V prípade, že dochádza k nerovnováhe, objaviť sa môže akné, podráždenie pokožky, zápal a aj pigmentové škvrny.

Vedeli ste, že: kožný mikrobióm preferuje mierne kyslé prostredie? Aj to je dôvod, prečo je citlivý na zmenu pH.

starostlivosť o pleť rutina

Ochrana pred UV žiarením

Keďže za najčastejšiu príčinu vzniku hyperpigmentácie patrí vystavenie sa UV žiareniu, najlepšou prevenciou je ochrana voči slnku. Pri používaní opaľovacieho krému s vysokým UV faktorom sa tak máte možnosť vyhnúť aj pigmentovým škvrnám, ktoré sú podmienené geneticky alebo hormonálne. Nezabúdajte používať opaľovací krém aj v tieni, pretože má za úlohu chrániť pokožku pred mnohými škodlivými vplyvmi, nielen slnkom.

Praktický tip: Vyhýbať by ste sa mali aj častým návštevám solária, ktoré podmieňujú vznik pigmentových škvŕn.

Pleť dostatočne hydratujte 

Riešením jej používanie prípravku Skeeneffect Ageless krém aj výživový doplnok, ktorý obsahuje aktívnu látku Nutroxsun a extrakt Pavlova Lutheri. Bolo dokázané, že obe aktívne látky sú vhodné na redukciu tmavých škvŕn, hydratáciu a zvýšenie homogenity pokožky.

Prijímajte viac antioxidantov

Aj od stravy sa môže odvíjať stav vašej pleti. Pri pigmentových škvrnách by ste mali konzumovať hlavne potraviny bohaté na vitamíny a antioxidanty. Veľmi účinný je vitamín C, ktorý bráni voľným radikálom vo vzniku oxidatívneho poškodenia pokožky. Pôsobí ako antioxidant a je veľmi účinný aj v boji proti enzymatickým procesom, ktoré sú zodpovedné za tvorbu melanínu v koži. 

Dokáže tak cielene zosvetliť potrebné miesta na pokožke. Medzi potraviny bohaté na vitamín C patria šípky, petržlen, kapusta, paradajky, jahody, brokolica, listová zelenina či citrusové ovocie.